BLOG

Potlačenje misli

Pokojni Daniel Wegener, socialni psiholog iz Harvarda, je naletel na zapis velikega ruskega pisatelja Fjodorja Dostojevskega: ”Poskusite sledeče opravilo: poskušajte NE razmišljati o polarnem medvedu, in edino stvar…

PREBERI VEČ »

Išias, naš zvesti spremljevalec

V odpravo išiasa sem vložil ogromno časa, truda in sredstev, a dosegel le začasna izboljšanja, ki so se končala s poslabšanjem stanja. Dolgo je trajalo, da sem doumel, da me išias v bistvu ustavlja, in da mi na ta način telo…

PREBERI VEČ »

AEQ metoda in nosečnost

AEQ metoda to razumljivo razloži in omogoči dojemanje resničnega stanja v ženski in njenega odnosa s partnerjem ter okolico. Tako je mogoče primerno vplivati na odnos do sebe in okolja ter se pripraviti na starševstvo.

PREBERI VEČ »

Več napora in manj čustev ne pomeni bolje

Pogost vzrok za težave s sklepi pri športnikih sta senzorno motorična amnezija (SMA) in previsok mišični tonus, ki onemogoča pravilno gibanje medenice in telesa. Od rojstva naprej se učimo uskladiti delovanje mišic med gibanjem.

PREBERI VEČ »

Gibanje od otroka do odraslega

Določeni dogodki v otroštvu in mladosti nas zaznamujejo; če so travmatični, jih lahko potlačimo v nezavedno in nato nosimo s sabo kot odvečno prtljago. To je samovarovalno, a nas obenem bremeni.

PREBERI VEČ »

Otroci in gibanje

Majhen otrok pri gibanju ne uporablja pretirane sile, ne pretivara do bolečine, ne omejuje se s časovnimi omejitvami in ne preskakuje korakov do cilja. kje se mu potem lahko zatakne?
PREBERI VEČ »

Kako najti mentalno moč, potrebno za tek

Ob iskanju razloga za pomanjkanje motivacije za tek je potrebno dobro razumeti vlogo razmerja vloženo-dobljeno, ki je vsajeno globoko v naš limbični sistem. Razmerje med vloženim in dobljenim definira učinkovitost dejanja….

PREBERI VEČ »

Kako najti mentalno moč za tek

 Razmerje med vloženim in dobljenim definira učinkovitost dejanja ali odločitve ter določa naš odnos do rezultata. V preteklosti je bila za preživetje in razvoj človeške vrste ključnega pomena dovolj velika učinkovitost…
PREBERI VEČ »

Zakaj je hitra hoja prava odločitev?

Pomen reda, pravil, urejenosti in nadzor nad spoštovanjem reda, kadar želimo zmanjšati neučinkovitost, lahko bolje razumemo s primerjavo dveh zelo podobnih športov, teka na dolge proge in hitro hojo, ki se med…

PREBERI VEČ »

Ostajati v notranjem ravnovesju

Naučeni in vzgojeni smo, da moramo neprestano nekaj početi. To prepričanje izvira iz moderne potrošniške družbe. Podležemo mu le, če naše telo in občutki ne morejo vplivati na naše misli, odločitve in dejanja.

PREBERI VEČ »

Otroci in dihanje

Otroci naj bi dihali pravilno, razen če so bolni ali bolehni. Medtem ko skoraj vsak novorojenček zadiha pravilno, pa le redki skozi zgodnje otroštvo obdržijo naravno dihanje. Večina za pravilno dihanje potrebno mišično koordinacijo izgubi že zgodaj.

PREBERI VEČ »

Če bi bil še enkrat otrok, bi …

Branje za močnejše živce: kako poteka samouničevanje z najboljšimi nameni? Podobnost z samouničevanjem v športni rekreaciji ni slučajna. Že v zgodnjem otroštvu ima nenadzorovan dostop do spleta in vse pogosteje…

PREBERI VEČ »

O znakih, da naša vadba ni zdrava

Naša zavest pogosto pretiravanje v gibanju uporablja za preusmeritev čustvene energije v gibanje, s katerim ne urejujemo odnosov, ki nas obremenjujejo. Rojeva se umetno zadovoljstvo, ki nas pripelje na odstavni pas.

PREBERI VEČ »

Kaj je moj resnični športni cilj?

Kako to ugotoviti -s kakovostno povezanostjo znotraj sebe in zmožnostjo sprejemanja občutkov in spoznanj tudi, ko so v neskladju z našimi načrti in željami. Jasno je, da je za biti boljši potrebno izstopiti iz cone udobja in…

PREBERI VEČ »

Nadzor nad egom

Življenje je že dolgo in vedno bolj odtujeno od telesa in naravnih zakonov in pravil po katerih mora telo delovati. Zato se soočamo z vedno več ovirami v vedno krajšem časi in je potreba po prisotnosti ega vedno pogostejša…

PREBERI VEČ »