Diabetes tipa 2 je pogosto razumljen predvsem kot presnovna bolezen, povezana z nezdravim življenjskim slogom, neustrezno prehrano in pomanjkanjem telesne aktivnosti. AEQ metoda pa nanj gleda širše – kot na posledico dolgotrajnega neravnovesja v telesu, ki nastane zaradi kroničnega stresa, nepravilnega dihanja, senzorno-motorične amnezije (SMA) in neustreznega delovanja avtonomnega živčnega sistema (ANS).
Ko se telo znajde v dolgotrajnem stresnem stanju, v katerem prevladuje simpatični živčni sistem (boj-beg odziv), začne sproščati večje količine kortizola in adrenalina, da bi zagotovilo energijo za spopad s stresnimi situacijami. Posledično jetra sproščajo več glukoze v krvni obtok, celice pa postopoma postanejo odporne na inzulin, saj so neprestano izpostavljene njegovemu delovanju. Tako telo ohranja visoko raven sladkorja v krvi, kar vodi v inzulinsko rezistenco, kopičenje maščobnih zalog, predvsem okoli trebuha, ter postopno izgubo sposobnosti telesa, da učinkovito uravnava presnovo.
V AEQ metodi je ključni pristop k izboljšanju stanja pri diabetesu tipa 2 postopno umirjanje simpatičnega živčnega sistema in povečanje parasimpatične aktivnosti, ki omogoča telesu regeneracijo in obnovo. Z zavestnim sproščanjem mišičnih zakrčenosti, izboljšanjem dihalnih vzorcev in povečanjem zaznave telesnih signalov lahko posameznik postopoma zmanjša notranji stres, izboljša občutljivost celic na inzulin in zmanjša nihanja krvnega sladkorja.
Eden od pomembnih vidikov AEQ metode je delo na zmanjševanju senzorno-motorične amnezije, ki je pogosto prisotna pri ljudeh z diabetesom tipa 2. Dolgoletno zanemarjanje telesnih signalov, potiskanje občutkov in kronična napetost vodijo v stanje, kjer posameznik ne zaznava več svojih resničnih potreb. Lakota, sitost, utrujenost in napetost postanejo nejasni signali, ki jih oseba težko interpretira, kar vodi v nenadzorovano prehranjevanje, prenajedanje in izbiro hrane, ki še dodatno poslabša presnovne procese. Z izboljšanjem čutne zaznave telesa skozi AEQ vaje se postopoma vzpostavi bolj zavesten odnos do prehrane, kar olajša uvajanje sprememb in zmanjša potrebo po inzulinu.
Poleg notranjega telesnega neravnovesja AEQ pristop prepoznava tudi pomembno vlogo okolja pri vzdrževanju stanja diabetesa. Pogosto se izkaže, da okolica – bodisi družina, partnerji ali družba – nezavedno podpira kronično nemoč diabetika, saj se prilagodi na njegovo odvisnost od zunanje pomoči, zdravil in določene vloge v odnosih. Ko posameznik začne spreminjati svoje vedenjske vzorce, prehranske navade in odzive na stres, se pogosto sreča z odporom okolice, ki izgublja kontrolo nad njegovo nemočjo. To lahko povzroči notranji konflikt, kjer diabetik podzavestno ohranja svoje stanje, ker mu omogoča določene koristi, kot so večja pozornost, skrb drugih ali izogibanje odgovornosti.
AEQ metoda posamezniku omogoča, da postopoma prepozna te globlje vzorce in jih začne spreminjati. S tem, ko postaja bolj zavesten svojih telesnih odzivov, pridobiva tudi večjo sposobnost samoregulacije in vpliva na svoje zdravstveno stanje. Tako se ne izboljša le presnova, ampak tudi kvaliteta življenja, saj se zmanjša občutek nemoči in poveča sposobnost prevzemanja odgovornosti za svoje telo in zdravje.
Vpliv AEQ metode na diabetes tipa 2 se ne odraža le v fizioloških spremembah, kot so stabilnejša raven krvnega sladkorja, manjša potreba po inzulinu in boljša presnova, ampak tudi v spremembi odnosa do sebe in svojega telesa. Ko posameznik zmanjša kronično napetost, izboljša dihanje in ponovno vzpostavi stik s svojimi občutki, se odpre možnost za trajne spremembe, ki niso le rezultat volje in discipline, ampak postanejo naravni del delovanja telesa in uma.
S tem AEQ metoda ne deluje kot hitra rešitev ali nadomestek za medicinsko zdravljenje, temveč kot celostni pristop, ki omogoča postopno odpravljanje vzrokov, ki so privedli do razvoja diabetesa tipa 2. Z izboljšanjem telesne povezanosti, umirjanjem simpatičnega živčnega sistema in zmanjševanjem senzorno-motorične amnezije omogoča diabetikom, da svoje stanje začnejo razumeti na globlji ravni in postopoma ustvarijo pogoje za izboljšanje zdravja in bolj kakovostno življenje.
Please accept YouTube cookies to play this video. By accepting you will be accessing content from YouTube, a service provided by an external third party.
If you accept this notice, your choice will be saved and the page will refresh.