Ljudje smo odnosna bitja in največ težav imamo ravno v odnosih. Pogosto jih puščamo takšne, kot so, brez želje ali volje, da bi jih urejali in izboljšali, da bi postali bolj učinkoviti. Pogosto ne opazimo neurejenosti in toksičnosti določenih odnosov, s prstom kažemo na krivca, ne pogledamo vase, ne raziskujemo, zakaj imamo določene odnose in zakaj so takšni, kot so. Hitro prevzamemo vlogo žrtve ali krivca in ostanemo ujeti v nemoči ali strahu, ob misli: “Kaj pa lahko storim?”.
Kako pomembni so odnosi, še posebej partnerski odnos, sem že dobil grob uvid med seminarji AEQ metode II. Na seminarju, kjer je bil partnerski odnos v ospredju, pa mi je postalo veliko bolj jasno, zakaj in na kakšen način delujemo v odnosih, kakšne so razlike med moškim in ženskim vedenjem ter kako bi morali delovati glede na strukturo in funkcijo ženskega in moškega telesa. V praksi pa je vse skupaj v večini primerov daleč od tega.
Največje spoznanje zame je bilo, kako velik vpliv imajo podzavestni vzorci oziroma čustva srednje stopnje. Pravzaprav, če delujemo zgolj zavestno in z uporabo čustev višje stopnje, povzročimo več kaosa in trenja. Z voljo, trmo in egom se sicer lahko nekaj časa na silo premikamo naprej, vendar če ne prihajamo v stik s podzavestnimi vzorci in čustvi srednje stopnje, se bo vse prej ali slej porušilo ali pa ugotovimo, da nikamor ne pridemo. To je povečalo moje razumevanje izvajanja AEQ vaj in dihanja ter poglobilo vpogled v samo izvedbo. Čeprav zavestno veš, kaj je treba narediti, ali pa določenih navodil ne slišiš, gibov preprosto ne moreš izvesti tako, kot bi si želel. Tako dobiš “aha” trenutek, ko ugotoviš, da zavestno sicer nekaj vzpostavljaš, na telesni, podzavestni ravni pa teh vzorcev preprosto ni, kar se nekako odraža v vsakdanjem življenju in odnosih.
Zelo nazorna in poučna mi je bila razlaga Newtonovih zakonov, kako, kdaj in do koga bi morali delovati v odnosu med moškim in žensko. Kako delujeta
leva in desna možganska polovica ter zakaj je sodobna tehnologija s stališča delovanja možganov problematična. Ob poslušanju seminarja se seveda začne odvijati zgodovina odnosov tvojih staršev, kjer spoznaš, od kje si se učil in kakšne vzorce nosiš v sebi. Kako si podzavestno privlačil partnerja in si skupaj z njim odpirata vsak svoje rane ter kako jih zaradi senzorne amnezije oziroma odtujenosti pogosto sploh ne vidiš. Kako pogosto je v odnosu prisotna mama ali oče, čeprav nasproti stoji tvoja partnerka. Kako močan vpliv imajo strahovi, občutki manjvrednosti, sram in krivda iz preteklosti, ki jih nosiš v sebi in se stalno prikazujejo v današnjem odnosu. Kakšno popotnico daješ svojim otrokom in kako nujno je, da te vzorce spreminjaš.
Kot vedno je občutek po seminarju, da je potrebna prehodna “depresija”. V domačem okolju nekaj časa intenzivno zaznavaš, kar je bilo povedano, in se zavedaš, kako bi moral delovati drugače. Hkrati pa veš, da te po nekaj mesecih, ko se vrneš v realno življenje, hitro potegne nazaj v stare vzorce in moraš biti res prisoten, da te popolnoma ne odnese v stare tire. Da se aktiviraš z vajami, domačimi nalogami in vsakodnevnim delom na sebi.
Hvaležen sem za srečanje z AEQ in za to, da vsak seminar poglobi moje čutenje in videnje, kakšen sem, ter poglablja razumevanje podzavestnih vzorcev, ki jih postopoma uspem spreminjati in sčasoma integrirati v nove in bolj učinkovite vzorce – zase, za družino in za potomce.
Janez Homšak
- učitelj AEQ metode II. stopnje
- učitelj AEQ dihanja I. stopnje
- učitelj AEQ odnosov I. stopnje